tel. 609 10 10 73

                    Wrocław, ul. Wiejska 12B

Dziecko w gabinecie

Dziecko w gabinecie

Wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to dla niego ważne przeżycie. Warto zadbać, by pierwsza wizyta była wizytą adaptacyjną. By polegała ona na zaznajomieniu się z gabinetem, a dopiero później z czynnościami, które się w nim wykonuje.

Dziecko powinno być odpowiednio przygotowane przez rodziców- warto porozmawiać z dzieckiem, wyjaśnić mu dlaczego potrzebna jest wizyta, opowiedzieć mu o jej przebiegu.

Dobrze też jest odpowiednio wybrać porę na odwiedziny u stomatologa. Każdy z rodziców zna swoje dziecko najlepiej i wie, w jakich godzinach można najbardziej liczyć na współpracę z maluchem. Nie warto odwiedzać dentysty, gdy dziecko jest zmęczone - jest to niepotrzebny stres nie tylko dla niego, ale również dla rodzica.

Pamiętajmy o konieczności zabiegów profilaktycznych przeprowadzanych w gabinecie. Jest to okazja do zaznajomienia się z gabinetem, lekarzem prowadzącym, oswojenie się z czynnościami stomatologicznymi, które na tym etapie zazwyczaj są przyjemne. Poza tym regularnie przeprowadzane wizyty kontrolne pozwalają na obserwację rozwoju dziecka, ocenę skuteczności przeprowadzanych w domu zabiegów higienicznych. Pozwalają wykryć próchnicę na początkowym etapie, kiedy to zaopatrzenie zęba jest z pewnością dla dziecka czymś nowym, ale zazwyczaj niebolesnym. Zbyt rzadkie odwiedziny w gabinecie skutkują przeoczeniem etapu początkowego- zazwyczaj ubytki są już większe, przeprowadzenie zabiegu mniej przyjemne i dłużej trwające (a wszyscy wiemy, że cierpliwość dziecka ma swoje granice). Podobnie ma się sytuacja, gdy dziecko trafia do gabinetu z powodu bólu.

Dlaczego warto dbać o mleczne zęby dziecka?

  • wyleczone ubytki próchnicowe ułatwiają higienę, nie stwarzają prawdopodobieństwa zalegania resztek pokarmowych i rozwoju próchnicy w zębach sąsiednich, również stałych ( bardzo ważne w okresie uzębienia mieszanego, kiedy to mleczaki sąsiadują z zębami stałymi, a różne wysokości zębów-etapy rozwoju- zmniejszają skuteczność szczotkowania)
  • obecność zdrowych zębów sprzyja prawidłowemu rozwojowi kośćca

Bolesność zębów, obecność resztek korzeniowych zniechęca do żucia, zmniejsza obciążenie kości, zmniejsza pracę mięśni, a wszystkie te czynności warunkują prawidłowy rozwój kośćca szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, kształtu i wielkości łuków zębowych-czyli zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju wad ortodontycznych.

Na wizycie kontrolnej lekarz może wykryć niepokojące nawyki mające niekorzystny wpływ na rozwój narządu żucia- sprzyjające rozwojowi wad zgryzu. Wczesne uświadomienie rodziców o konieczności eliminacji złych przyzwyczajeń dziecka umożliwia często samoregulację (tzw. samowyleczenie).

Jak dojechać do gabinetu?

WROCŁAW, UL. WIEJSKA  12B
Autobusy: 107, 125, 325, A
Parking


Wyświetl większą mapę