tel. 609 10 10 73

                    Wrocław, ul. Wiejska 12B

Opieka nad dziećmi na różnych etapach rozwoju - okres poniemowlęcy

Chcąc ograniczyć rozwój próchnicy u swego dziecka powinniśmy zwrócić uwagą na 3 główne tematy :

  • odżywianie
  • higienę jamy ustnej
  • zabiegi profilaktyczne przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym(oczyszczanie, fluoryzacja).

B. Okres poniemowlęcy

  • zalecone jest ograniczenie węglowodanów, które zmniejszają chęć spożywania przez dzieci pokarmów zawierających podstawowe składniki pokarmowe, i które sprzyjają rozwojowi próchnicy
  • warto wprowadzić karmienie łyżeczką , pozwalające nam skrócić ( w przeciwieństwie do karmienia butelką) czas zalegania resztek pokarmowych na zębach. Najważniejsze jest to przed snem nocnym, w czasie którego spada ilość wydzielanej śliny i jej działanie ochronne na zęby).
  • posiłki kończmy napojami zobojętniającymi - np. wodą.
  • po wyrznięciu pierwszych zębów rozpoczynamy ich szczotkowanie.

Przyzwyczajenie do regularnego szczotkowania wprowadzajmy jak najwcześniej, by stało się ono dla dziecka ugruntowaną potrzebą.

OD 18 MIESIĄCA ŻYCIA SZCZOTKOWANIE ZĘBÓW TO REGULARNY ZABIEG. Szczotkowanie zębów powinno być ono połączone z szczotkowaniem dziąseł- masażem poprawiającym ich ukrwienie. Zaczynamy od małej, miękkiej szczoteczki. Wielkość użytej pasty powinna być mniejsza od ziarnka grochu. Powoli uczymy dziecko płukać usta wodą, wypluwać.

Pamiętajmy o szkodliwości niektórych nawyków. Nieustanne trzymanie w ustach palców, smoczka, jak i innych przedmiotów sprzyja rozwojowi wad zgryzu.

Zwróćmy również uwagę na obecność nawyku oddychania przez usta. Sprzyja on nie tylko rozwojowi wad zgryzu, ale również szybkiemu postępowi próchnicy ( wysuszone zęby pozbawione ochronnych właściwości śliny są bardziej podatne na rozwój próchnicy).

Jak dojechać do gabinetu?

WROCŁAW, UL. WIEJSKA  12B
Autobusy: 107, 125, 325, A
Parking


Wyświetl większą mapę