tel. 609 10 10 73

                    Wrocław, ul. Wiejska 12B

Uszczelnianie bruzd i szczelin- lakowanie

Uszczelnianie bruzd i szczelin- lakowanie

Niezabezpieczone bruzdy w szkliwie wyrzynających się zębów są wąskie, głębokie i sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych. Włosie szczoteczki często nie pozwala na dokładne ich oczyszczanie, gdyż jest od nich grubsze. Zaś małe rozmiary bakterii wywołujących próchnicę pozwalają na bezproblemową penetrację najgłębszych szczelin. Warstwa szkliwa jest najcieńsza na dnie bruzdy i to ona najszybciej ulega demineralizacji.

Zapobiec temu możemy poprzez zalanie czystych bruzd lakiem-utrudniamy w ten sposób ich zasiedlenie przez bakterie (izolujemy je od środowiska jamy ustnej), a poprzez ich spłycenie stwarzamy powierzchnię łatwą do oczyszczania.

Lak wydziela fluor, a ten:

•przyspiesza dojrzewanie szkliwa (poprzez aktywną jego mineralizację )

•odkłada się w powierzchownych warstwach szkliwa- stanowi warstwę ochronną, (zmniejsza rozpuszczalność szkliwa w kwasach, zwiększa jego twardość) ,

•hamuje fermentację węglowodanów, działa bakteriobójczo.

Zazwyczaj lakujemy bruzdy świeżo wyrzniętych zębów stałych (gdy są jeszcze czyste, w których nie rozwinęła się jeszcze próchnica). Ale można również lakować bruzdy zębów mlecznych. Jest to zabieg bezbolesny, chroni przed próchnicą (nie tylko mechanicznie, ale również poprzez wydzielanie fluoru), a jednocześnie oswaja dziecko z wizytami w gabinecie stomatologicznym.

Uszczelnione bruzdy kontrolujemy co 6 miesięcy. Jeżeli jest potrzeba-należy uzupełnić brak laku. Jeżeli w lakowanej bruździe stwierdzone zostanie ognisko próchnicy- usuwamy je.

Jak dojechać do gabinetu?

WROCŁAW, UL. WIEJSKA  12B
Autobusy: 107, 125, 325, A
Parking


Wyświetl większą mapę